معرفی قرنیز

از دوران قدیم در داخل ساختمان ها از قرنیز استفاده شده است که نمونه های سنگی ، چوبی یا آجری از انواع آن بوده است و با ظهور تکنولوژی و با بروز شدن این صنعت قرنیزهای pvc، پلی استایرن، MDF و… جای نمونه های قدیمی را گرفته اند. استفاده از انواع جدید احتیاج به دقت بیشتری دارد زیرا این انواع تنوع بالایی در کیفیت ،قیمت و تکنولوژی ساخت دارند. قیمت قرنیز MDF در ایران به دلیل کیفیت پایین آن از سایر قیمت قرنیزها کمتر است و قرنیز چوبی قیمت بالاتری دارد.

معیار انتخاب قرنیز

برای انتخاب قرنیز باید به یکسری شاخص ها و معیار ها توجه داشت. اگر کفپوش شما لمینت یا پارکت است باید سعی کنید رنگ قرنیز یک یا چند پرده تاریکتر از لمینت یا پارکت باشد زیرا جلوه ای زیبا از کناره های دیوار را تداعی میکند. ست کردن رنگ قرنیزها با کابینت ویا درب ضد سرقت زیبایی چشم نواز خاصی به محیط می بخشد و به بهترین نحو ممکن وجود قرنیز را نمایان می کند. قیمت قرنیز موجود در ایران با توجه به ارتفاع و قطر کشوره سازنده می باشد و دارای نوسانات شدیدی است بنابراین موجب ایجاد دودلی در خریدار میگردد.

طبقه بندی قرنیز بر حسب جنس

قرنیز MDF، از ایام قدیم مورد استفاده بوده است قطر این قرنیزها کاربردهای متفاوت دارند مثلا قطر 8 میلی متر برای فضاهایی که در آن سنگ و سرامیک استفاده شده کاربرد دارد و قطر 16میلی متر در سنگفرش پارکت و لمینت استفاده دارد.قرنیز سنگی، معمولا در فضاهایی استفاده می شوند که کفپوش سنگ یا سرامیک باشد و در نصب قرنیز باید سعی شود که قرنیز از سطح دیوار بیرون نزند زیرا این بیرون زدگی گرد گرفتن و موجب جمع شدن گرد و غبار می شود باعث جلوگیری از نصب کمد دیواری و سایر اشیا شود.قرنیز چوبی، باید کفپوش مکان پارکت یا پارکت باشد. قرنیز pvc، به دو صورت دو تکه و توپر موجود می باشند، نوع دوتکه آن بهترین ابزار برای عبور سیم و کابل از داخل آن می باشد و نوع توپر دارای استحکام و دوام بیشتر می باشد. همچنین این نوع قرنیز مقاومت زیادی در برابر رطوبت دارد. قرنیز پلی استایرن، یا همان قرنیز پلاستیکی که صددرصد قابل شستشو می باشد و انعطاف پذیری زیادی دارد، آنتی باکتریال است و سازگاری شدیدی با محیط زیست دارد و قابل بازیافت می باشد. این قرنیز در برابر هر گونه فرسودگی و خوردگی دارای مقاومت زیادی می باشد و حداقل تغییر شکل را در برابر فشار از خود نشان می دهد.

راهنمای انتخاب رنگ قرنیز

برای ایجاد دکوراسیون داخلی رنگ ها حرف اول را می زنند و همه چیز هم مرتبط با رنگ دیوار نیست و جزﺋیات ریز دیگری نیز وجود دارند که می توانند در نتیجه نهایی کار شما تاثیر منفی یا مثبت داشته باشند. این جزﺋیات شامل رنگ قاب دور پنجره، قرنیز و غیره باشند. برای انتخاب مناسب رنگ قرنیز باید این رنگ تحت تاثیر ابعاد فضا و دیگر رنگ های موجود در مکان شما انتخاب شود تا نهایت هارمونی ایجاد شود. برای انتخاب رنگ قرنیزها می توانید آن ها را با سایر اجزا ست و هماهنگ کنید مثلا به رنگ درب ها، شومینه، کفپوش، دیوارپوش و کابینت توجه کنید و رنگ قرنیزها را هماهنگ انتخاب نمایید.

رنگ قرنیز خانه های کوچک

 برای خانه های کوچک قطعا رنگ مناسب برای وسایل مختلف شما رنگ های روشن است. بنابراین رنگ انتخابی برای قرنیزهای شما نیز باید روشن و هماهنگ با رنگ وسایلتان باشد. انتخاب رنگ های روشن به زیبایی و هماهنگی در محیط شما میانجامد اما این رنگ ها در قرنیز می توانند سریع کثیف شوند و جلوه ای نامناسب به خود بگیرند از این رو باید حواستان باشد که رنگ انتخابی و یا حتی متریالی که انتخاب می کنید قابل شستشو باشد. یک نکته مهم در انتخاب رنگ قرنیزها این است که بهتر است رنگ قرنیزها را یک درجه تیره تر از رنگ کفپوش ها انتخاب کنید تا قرنیزها خود را بیشتر نمایان کنند.

چگونگی تمییز کردن قرنیز

اگر در خانه شما موی سر یا موی حیوانات زیاد ریخته می شود در این صورت قرنیزهای شما باید هفته ای یکبار تمییز شوند. اگر شما تنها زندگی می کنید و اغلب خانه را تمییز نگه می دارید می توانید یک یا دو بار در ماه این کار را انجام دهید.
1) روش آسان تمییز کردن قرنیز
تعدادی دستمال و یک سطل آب و یا آب و سرکه تهیه کنید و به سادگی شروع به تمییزکاری کنید. قبل از تمییز کردن ابتدا آب اسفنج یا دستمال را درست بگیرید تا خیلی مرطوب نشود که نیاز به خشک کردن مجدد پیدا کند. اگر قرنیزهایتان رنگ شده نیستند می توانید از پاک کننده های چوب استفاده کنید و از آن ها بهره ببرید.
2) روش آسان اما پرکاربرد
تعدادی دستمال را به خوبی بشویید و آب آن ها را به خوبی بگیرید و شروع به پاک کردن قرنیز ها کنید. اگر خانه شما کوچک است و یا زمان زیادی ندارید این روش برای شما مناسب است.
3) روش آسان و عجیب
با استفاده از مواد نرم کننده، پارچه و مواد شوینده قرنیزها را بسابید. ما خودمان قبلا این مدل را امتحان نکرده ایم اما شنیده ایم که در این روش ممکن است اثرات و ردهایی از گرد و غبار بر روی قرنیزها بر جای بماند.
4) روش عجیب اما موثر
مرحله اول: جوراب های قدیمی خود را جمع آوری کنید.
مرحله دوم: جوراب را بر روی یک دسته چوبی یا فرچه توالت قدیمی بکشید.
مرحله سوم: مایع تمییز کننده دلخواه تان که شامل صابون، سرکه و آب یا پاک کننده چوب را روی جوراب بریزید، سپس شروع به تمییز کردن قرنیز کنید. احتمالا با انجام این کار کمی دیوانه به نظر برسید اما اگر این کار آسان به نظر نمیرسد به آن بخندید. ما به جرات می گوییم که این کار متفاوت و سرگرم کننده است.

درست کردن خانه ای زیبا

درست کردن یک خانه زیبا و دوست داشتنی نیازمنده ایجاد حس رضایتمندی برای همه است. منزلی که هم به اندازه کافی بزرگ باشد و هم دکوراسیون داخلی آن به خوبی طراحی شده باشد. خانه خوب نیازمند است که هم در محله خوبی باشد و هم فضای داخلی آن آرامش بخش و عالی باشد. خانه باید در کنار پاکیزگی ،دارای کاغذ دیواری مناسب و همچنین کفپوش و قرنیز مناسب و با کیفیت باشد. کفپوش برخی منازل سرامیک ویا سنگ است اما کف برخی از آنها پارکت چوبی ویا یکی از انواع لمینت است. در بین این موارد بحث کفپوش اهمیت ویژه ای دارد زیرا هنگام ورود به هر منزل باید اولین قدم را روی کفپوش آنجا بگذاریم. شما میتوانید بسته به میزان رفت و آمد به منزل یا محل کار از یک کفپوش و یا پارکت لمینت استفاده کنید. همچنین میتوانید از پارکت هایی با رنگ های مختلف استفاده کنید.