ضرورت پرده سلطنتی یا پذیرایی

پرده ها همیشه در کنار کاغذ دیواری عضوی از مهمترین تزیینات منزل محسوب می شوند، که علاوه بر پوشانندگی محیط زیبایی خاصی نیز به آن می بخشند،  معمولاً پرده ها را با رنگ کلی خانه و دکوری های مختلف آن مانند مبل ، رنگ دیوارها و فرش ها ست می کنند تا زیبایی آنها چند برابر شود .  برخی پرده های ساده و خاص را دوست دارند و برخی دیگر برش ‌های مدرن  و شلوغ تری زا برای خود می پسندند.  یکی از انواع پرده های محبوب که بسیار مورد استفاده قرار می گیرد  و زیبایی خاصی به خانه می بخشد پرده سلطنتی یا پذیرایی هستند.  معمولاً این پرده ها در دکور خانه های مدرن و کلاسیک استفاده می شود و حتی با توجه به سلیقه می توان از آنها در اتاق خواب نیز استفاده کرد . در ادامه به بررسی ویژگی ها و نحوه انتخاب پرده های سلطنتی می پردازیم .

ویژگی های پرده سلطنتی یا پذیرایی چیست ؟

همانطور که پیشتر نیز گفته شد، پرده سلطنتی زیبایی خاصی در خانه ایجاد می‌کنند و اگر رنگ و مدل آنها با نمای کلی خانه همخوانی داشته باشد، جلوه ی بصری  منحصر به فردی خواهد داشت.   پارچه های پر زرق و برق ، بلند و دنباله دار که معمولاً با مشتقاتی مانند والان تزیین شده و نمایی شلوغ دارند . اگر طرفدار دکورهای سلطنتی و لوکس هستید این پرده ها انتخاب بسیار مناسبی به شما می آیند .تجملات این پرده ها  بسیار متنوع هستند که  با توجه به سلیقه و دکور خانه می توانید از انواع مدل استفاده کنید تا پرده هایتان را به بهترین شکل تزیین کنید .

زیبا ترین پرده های سلطنتی

زیبا ترین پرده های سلطنتی

زیبا ترین پرده های سلطنتی


جنس پارچه های پرده سلطنتی

پارچه‌های پرده سلطنتی معمولاً گران و بسیار لوکس هستند و جنس آنها معمولا از پارچه ابریشم ، ساتن براق،  پارچه ی حریر و یا مخمل می باشد که با توجه به دکوراسیون منزل و مدل مورد نظر شما می‌تواند یکی از آنها و یا ترکیبی از چند پارچه باشد . در این مورد نیز دست شما باز بوده و می توانید از انواع طرح ها و رنگ ها یکی را انتخاب کنید و پرده مورد علاقه خود را داشته باشید.

  •  آستری پرده 

 استفاده از آستری پرده ازخراب شدن پارچه اصلی جلوگیری کرده و با  پوشاندن خانه از دید همسایه ها، فضا را برایتان راحت تر می کند. همچنین در زیبایی ظاهری و بهتر دیده شدن رنگ پرده نیز موثر است.

  •  والان ها

والان های یکی از عضو های بسیار قدیمی  در مدل پرده سلطنتی هستند که معمولاً برای پرده های ساده و ایجاد نمای بهتر در آنها مورد استفاده قرار می گیرند .  با استفاده از والان مناسب می توانید از یک پارچه ساده برای پرده خود استفاده کنید، اما باید توجه داشته باشید در صورت استفاده از پرده بدون طرح باید آن را بلندتر از پنجره  در نظر بگیرید.

چگونه رنگ مناسب پرده  سلطنتی را انتخاب کنیم ؟

ابتدا باید به دکوراسیون و دیگر وسایل خانه توجه کرده و رنگ ها را با توجه به آنها انتخاب نمایید . رنگ هایی مانند زرشکی ، قهوه ای، طلایی و آبی تیره و فیروزه ای می‌توانند با انواع چیدمان زیبا به نظر برسند، اما به طور کلی می توانید با توجه به سلیقه خود نیز از رنگ‌های گرم و یا سرد و یا تضاد رنگی در دکوراسیون خود استفاده نمایید .  در نظر داشته باشید اگر دوست دارید فضای خانه تاریک باشد بهتر است از پرده های ضخیم تر با رنگ های تیره استفاده نمایید و اگر دوست دارید نور به داخل بیاید بهتر است ازپرده های روشن و حریر برای دوخت پرده سلطنتی خود استفاده کنید .

پرده سلطنتی با رنگ کرم قهوه ای

پرده سلطنتی با رنگ آبی طلایی

پرده سلطنتی با رنگ صورتی و کرم


اندازه مناسب پرده سلطنتی

ابعاد پرده نیز تاثیر بسیار زیادی در ظاهر پرده و نمای کلی خانه  دارد .  بهتر است پرده سلطنتی را بلندتر از پنجره بگیرید تا با برخورد انتهای پرده به کف زمین جلوه ای مناسب در خانه تان ایجاد شود . از نظر عرض بهتر است پارچه را بزرگ در نظر بگیرید تا پارچه چین های بیشتری داشته باشد و زیباتر به نظر برسد . معمولاً اندازه پرده دو برابر عرض پنجره تخمین زده می شود و نصب پرده های ناقص و کوتاه می تواند تصویری بسیار بد ایجاد کند .

چگونه پرده ای زیبا برای پذیرایی انتخاب کنیم ؟

 در انتخاب پرده پذیرایی بهتر است سلیقه ای متفاوت به خرج دهید تا این مکان نسبت به سایر نقاط خانه متفاوت دیده شود . با توجه به سلیقه خودتان  و در نظر گرفتن رنگ کف و دیوار های خانه و همچنین چیدمان آن رنگ و مدل مناسبی برای پرده سلطنتی در نظر بگیرید .

اگر خانه ای  با وسایل ساده و رنگ های خنثی را دارید می توانید از پرده هایی با رنگ های گرم تهیه کنید تا با استفاده از تضاد رنگی خانه را بزرگتر جلوه داده و  نمایی خاص ایجاد کنید.

 اگر خانه ی شما سقفی کوتاه دارد، بهتر است پرده ها را بلند در نظر بگیرید تا با استفاده از خطای دید، قد دیوار بلند تر به نظر برسد.

استفاده از اکسسوری ها  و جزئیات دیگر

  اکسسوری های متفاوتی می توانند با توجه به دیزاین پرده و سلیقه شما در طراحی کلی آن به کار گرفته شوند.  به طور مثال چوب پرده یکی از انواع جزئیاتی از که معمولاً در نمای پرده ای سلطنتی مشاهده می شود و می توانید این چوب ها را با چیدمان کلی منزل بدون محدودیت ست کنید و ظاهری جذاب تر در خانه خود ایجاد کنید .  می توانید با در نظر گرفتن چیدمان و رنگ وسایل دیگر خانه انواع چوب ها را برای برده خود سفارش دهید .  اگرچه چنین جزئیاتی بی اهمیت به نظر می‌رسند اما می‌توانند در ایجاد جلوه بصری محیط بسیار موثر واقع شوند.

پرده سلطنتی زیبا

پرده سلطنتی زیبا

پرده سلطنتی با رنگ طوسی نقره ای


با توجه به نکات گفته شده شما می توانید به راحتی پرده سلطنتی یا پذیرایی را طراحی و نصب کرده و با توجه به سلیقه ی خود نمایی منحصر به فرد در خانه ی خود خلق کنید. توجه داشته باشید، در مراحل مختلف این انتخاب، و بویژه اندازه گیری، دقت کافی داشته باشید تا ظاهر آن دلخواه و شیک باشد.