کابینت چیست؟

با توجه به این که آشپز خانه ها محل نگه داری از ظروف و مواد غذایی است و باید جایی برای نگه داری آن ها وجود داشته باشد چرا که نمیتوان ظروف و مواد غذایی را دور از دسترس آشپز قرار داد یا آن ها را به حال خود در آشپزخانه رها کرد پس از قفسه هایی برای دسترسی آسان و نگه داری مواد غذایی و ظروف استفاده می شود. به طور کلی میتوان گفت کابینت قفسه ای است که گاهی در حمام و اغلب در آشپز خانه برای نگهداری مواد غذایی و ظروف و لوازم پخت و پز استفاده میشود کابینت ها امروزه بیشتر فضای بین یخچال ، اجاق گاز، سینک و ماشین لباس شویی را پر میکند ولی در حمام کابینت معمولا به صورت تکی و فقط در بالای روشویی یا توالت وجود دارد و به منظور نگه داری هوله یا وسایل بهداشتی استفاده میشود.

مدرن قبل از کابینت

قبل از صحبت درباره ی کابینت مدرن باید دانست که مدرن چیست و دکوراسیون مدرنیته چگونه است. سبک مدرن در دکوراسیون آشپزخانه به معنای استفاده از کابینت مدرن است. به دلیل اینکه رکن اصلی در فضای آشپزخانه را می توان کابینت تعریف کرد، عمدتا سبک کابینت است که دکوراسیون کلی آشپزخانه را مشخص می کند. مدرنیته به معنای استفاده از حداقل تزیینات و حضور خطوط صاف و ساده در طرح است. در کابینت مدرن هم تزیینات به حداقل و اغلب صفر رسیده و سطحی صاف بر روی صفحات کابینت دیده می شود. برخلاف طرح کلاسیک که دارای تاج و تزیینات زیادی است طرح مدرن به ساده ترین روش های ممکن ساخته می شود و برای آشپز خانه های کوچک بسیار مناسب است چرا که رنگ هایش اغلب روشن است و فضا را بزرگتر و دلباز تر نشان می دهد.

کابینت های مدرن

بر خلاف دکوراسیون کلاسیک دکور مدرن شلوغ نیست و تزیینات در آن به حداقل و حتی در بعضی موارد به صفر می رسد. ظاهری شیک و ساده با نمایی فوق العاده زیبا که امروزه سلیقه ی اکثر جوانان است. اما شیک و ساده بودن به معنای این نیست که جزئیات ندارند در واقع کاملا برعکس جزئیات بسیاری دارند. جزئیاتشان در عین ساده بودنشان زیبایی منحصر به فردی را به دکوراسیون داخلی آشپز خانه ی شما می آورد. به طور مثال حتی دستگیره های طرح مدرن نیز بسیار با دقت انتخاب میشود و دستگیره ای کوچک و ساده در عین حال زیبا برایش انتخاب می شود و در برخی مواقع اصلا دستگیره ای ندارد. کابینت مدرن برای فضای آشپز خانه های کوچک بسیار مناسب است و با رنگی روشن میتواند فضا را به مراتب بزرگتر نشان دهد.

چگونگی کابینت های مدرن

این نوع از کابینت ها بر خلاف کابینت های کلاسیک ساده تر اند ، به این مظور که به طور مثال در درب ها از قاب ها و یا دستگیره های زیبای کلاسیک استفاده نمی شود و اغلب حتی دستگیره ای وجود ندارد، بر روی کابینت ها تاج و تزیینات زیادی وجود ندارد و حتی در بعضی موارد تزییناتی همچون دکور کلاسیک وجود ندارد . درب ها دارای فرو رفتگی و در کل سطحی منحنی شکل و به اصطلاح بالشتی شکل ندارند. تزیینات بیشتر در رنگ ها و صاف و براق بودن طرح های کابینت مدرن خلاصه می شود به این صورت که به طور مثال رنگ کابینت های بالایی با رنگ کابینت های پایینی متفاوت است یا متریال کابینت های گلاس می باشد که بسیار مناسب برای کابینت مدرن است و سطحی براق و صاف دارد که فضایی گرم می سازد.

متریال های مختلف کابینت

کابینت ها معمولا از متریال های متفاوتی بهره می برند که در این جا به چند نمونه از اصلی ترین آن ها اشاره می شود. اولین نوع از متریال های کابینت ، متریال چوب بوده است که کابینت های کلاسیک نیز اکثرا از این متریال ساخته شده اند و امروزه در کابینت مدرن نیز بسیار کار آمد است و طرفداران بسیاری دارد. همانطور که اشاره شد یکی دیگر از متریال های کابینت های گلاس می باشد. این نوع از متریال سطحی صاف و براق دارد و یکی از پر کاربرد ترین متریال های کابینت مدرن است. اما دیگر متریالی که پس از متریال چوبی آمد ، کابینت های فلزی بود و اما متریالی که امروزه بیشترین استفاده را دارد ام دی اف ها هستند که در همه ی انواع سبک ها مورده استفاده قرار میگیرند.

مراقبت از درهای کابینت ها

کابینت مدرن موجود در آشپز خانه شما نسبت به اتاق های خانه، در طول شبانه روز بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند، در نتیجه بیشتر به آنها صدمه وارد می شود و این موضوع باعث فرسودگی سریع تر آن ها می شود. شما می توانید با چند روش راحت آن ها را به شکل اولیه حفظ نمایید و کابینت های شما ماهیت ابتدایی خود را حفظ نمایند. در های کابینت ها و کشو های مدرن خود را آرام و با ملایمت باز و بسته کنید. زیرا این وسایل شما با سیستم های باز و بسته شونده روان طراحی و ساخته می شود. اگر زمانی کشوها را با فشار بیشتر از حد معمول بیرون بکشید، و یا در های کابینت ها را به سرعت باز و بسته نمایید، به مرور زمان احتمال فرسودگی در بخش لوله ها افزایش می یابد. از بستن درها با فشار خودداری کنید زیرا سیستم کابینت و کشوی شما با ” بسته شونده نرم” این کار را به آرامی انجام می دهد. اگر برای باز و بسته نمودن درها شما نیرو وارد کنید این سیستم دچار آسیب و فرسودگی می شود بنابراین هنگام باز و بسته نمودن این درها با ملایم باشید.

رنگ کابینت مدرن

یکی دیگر از ویژگی های خاص برای انتخاب کابینت مدرن و شیک آشپز خانه شما، رنگ آن ها است. رنگ های طبیعی با روکش مخصوص چوب از پرطرفدارترین رنگ های این طراحی می باشد. همچنین در این میان رنگ های تند و تیز طرفدارانی دارد. در یک طراحی جسورانه مدرن می توانیم از رنگ های تند قرمز و آبی، زرد و نارنجی و سبز نﺋون استفاده کنیم و زیبایی جذاب و خاصی ایجاد نماییم. مدلی دیگر در انتخاب رنگ ها انتخاب رنگ های خنثی در کنار رنگ های گرم است. به شما ترکیب رنگ طوسی ملایم در کنار آبی یا سفید در جوار یک دیوار با کاشی های رنگی سبز و زرد یا کاغذ دیواری به همین رنگ را پیشنهاد می دهم.